Akita Trophy 2010

Poslední víkend v květnu se konala v Itálii jedna z nejvýznamnějších akitích akcí v Evropě. I když již dvakrát tento víkend patřil srazu Haguro No Kaigou, nemohli jsme odolat a nevypravit se do vzdáleného Torina na první ročník European Hozonkai Championship. Itálie sice není nejblíže, ale ve srovnání s Japonskem to nic neznamená. Naše očekávání, jaké akity uvidíme, předčilo i ty nejvíce optimistické představy. V minulých letech se na tomto místě konal vždy Akita Cup, který však byl letos přemístěn do Rieti, kterého jsme se v roce 2008 též zúčastnili. V loni nám to bohužel nevyšlo a o to více jsme byli letos překvapeni nad kvalitou psů. Pokud pomineme vysokou úroveň importovaných jedinců, musíme konstatovat, že nás ohromili odchovaní jedinci již v Evropě, které jsme zde mohli vidět. Přihlášeno bylo něco přes sedmdesát jedinců. Ale, co se kvality týče, můžeme s čistým svědomím prohlásit, že ještě na žádné akci jsme se s tak vysokou kvalitou nesetkali, ať již ve třídě štěňat nebo dospělých psů. Každému, kdo propadl plemeni tak jako my, přejeme, aby měl možnost něco takového zažít. Ať to týká samotných akit i posuzování japonských rozhodčích AKIHO, kteří potvrdili náš názor, že kvalita byla opravdu vysoká. Ryunka sice na ,,bednu“ vybrána nebyla, ale přesto se opravdu v silné konkurenci neztratila (i bez kožichu :) což nám udělalo radost. A další, co nás velice potěšilo bylo, že prvenství ve své třídě se dovezlo i do Čech! A to hned dvakrát. Ve třídě štěňat byla vybrána jako nej Yumiko Go Shun´You Kensha a ve třídě Soken Banshuumaru Go Shun´You Kensha, které do Čech přivezli manželé Šírovi (Z Hrabovkého dvora) španělské chovatelské stanice Sylvie Exposito. Tímto jim ještě jednou srdečně gratulujeme!!

Ale nyní k samotné akci. Když pomineme malé zpoždění, vše bylo perfektně připraveno. Tentokrát se celá událost konala v malém městečku nedaleko Torina na zahradě při místní jízdárně. Začátek akce Akita Trophy byl zahájen v sobotu podvečer hlavním pořadatelem a významným evropským chovatelem panem Antoniem Saporitem, který představil další spolupořadatele a v neposlední řadě dva renomované rozhodčí AKIHO a to pana Tsuguo Toyoda a Yuichi Ohta. Ihned po zahájení samozřejmě dostali slovo právě tito pánové z mateřské země akit – Japonska. Pro nás ovšem byl zklamáním jejich překlad, který byl ze začátku pouze do italštiny. Naštěstí pro nás byla záchranou Sylvia Exposito, která se nás ochotně ujala a vše nám přetlumočila do angličtiny, za což ji patří naše velké poděkování. Samotná přednáška rozhodčích spočívala hlavně v posuzování psů plemene akita inu. Oproti předloňské byla zajímavější tím, že vše předváděli přímo na psech. Jelikož je o nás známo, že naše psi musí být vždy všude s námi, samozřejmě nemohli chybět ani při zahájení. Tím se stalo, že k názorné ukázce posloužil náš Hagi a Banshuumaru Go manželů Šírových.

Samozřejmě se musíme zmínit o jedné nejdůležitější věci a to, že celá tato událost byla zastřešena společností AKIHO a nyní je na zdárné cestě k vybudování její pobočky v Evropě. Po přednášce následoval společenský večer, kterého jsme se díky únavě z cesty bohužel nezúčastnili.

Následující nedělní ráno bylo věnováno již samotné výstavě. Vzhledem k poměrně malé ploše zahrady vše probíhalo tak, jak má a mile nás překvapilo, jaká na celé akci panovala přátelská atmosféra mezi chovateli, kteří se sjeli z celé Evropy. Samotná výstava proběhla přesně dle japonského stylu. Rozdíl byl pouze v tom, že jeden rozhodčí posuzoval psy a druhý feny. Rozdělení do skupin bylo totožné s Japonskem a každý ho najde na našich stránkách.

Po samostatném posouzení proběhla malá přestávka na oběd a posléze začalo udělování pořadí. Tam byla možnost důkladně si prohlédnout a hlavně porovnat jedince přibližně stejně staré. A budeme se opakovat, ale nejde to jinak: bylo se na, co koukat a nebudeme si nic nalhávat, při zhlédnutí akit předvedených na této výstavě si musíme přiznat, že se máme pořád co učit a smutně konstatovat, že v Čechách je opravdu co zlepšovat, abychom se alespoň z části přiblížili k Evropě. Samozřejmě příští rok si toto nemůžeme nechat ujít a těm, co opravdu plemeno zajímá, doporučujeme si zajet alespoň podívat.

A věříme, že materiál a fotogalerie, kterou jsme pořídili na této akci, bude poučením pro všechny!

Děkujeme všem za super společnost!

Galerie ZDE