Coursing

Jako druhému v pořadí se aktivně věnujeme psímu sportu, který se nazývá coursing. Bezstarostné běhání po poli za střapcem nás vždy táhlo, ale chyběla nám odvaha vypustit naši smečku na neohraničeném prostoru, kde je kolem spousta psů a sem tam „klíďo“ může vyběhnout zajíc – i když ti se raději rychle klidí z dosahu. :) Dnes a denně děkujeme Fajkýškům za to, že svoji Fáje jako první umožnili okusit slast lovu na umělou návnadu a na nás tím hodili lopatou pořádnou dávku hrdinství, abychom to také vyzkoušeli. Náš první coursing byl poslední únorový den v roce 2009, kam nás nalákal pan Pohner, který se svou smečkou wheatenů coursingů nejen účastní, ale v rodinném duchu je pořádá. Tenkrát byl chrudimský coursing zastřešen Sdružením moravskoslezského coursingu. Dorazili jsme na místo určení plni obav, které z nás nespadli ihned po příjezdu – naopak. Když jsme viděli krásné chrty v dečkách, vychované psy čekající na svůj běh, všichni do jednoho připravení a zkušení, byla v nás malá dušička. I odebrali jsme se na naši dráhu pro začátečníky, zapsali se a čekali. Atmosféra kolem nás byla natolik přátelská, že se napětí začalo uvolňovat a po běhu prvního psa, jsme z reakcí Ryi, Hagise i BiBinky viděli, že to půjde. :) A šlo to – viděli jsme, že se naši psi narodili pro pronásledování střapečku – nebo se alespoň tak dokonale tvářili. To v nás odstartovalo nadšení a touhu pokračovat a spolu s Fajkýšovými psát dějiny :)

A jak by se dal vysvětlit coursing jinak než honění střapce? Coursing vznikl ve Velké Británii, kde ověřoval lovecké schopnosti chrtů na přírodní dráze. Chrti tedy běhají, jak klasické dostihy na ovále, tak coursing. Dříve byl coursing ryze přírodní záležitostí, tudíž jako návnada sloužil živý zajíc. Jak to zhruba probíhalo, můžete vidět např. ve filmu Podfu(c)k (Guy Ritchie), kde hlavní postavy filmu uzavírají sázky na vypuštěné chrty. Dnes se místo živé návnady používá igelitový střapec často okořeněn kůžičkou, alespoň v Čechách. Coursing se může běhat buď na nekonečné návnadě – jedna dráha a návnada běhá stále dokola jako na oválu, psi však nejčastěji honí návnadu na navijáku, kdy návnadu na konci trati mohou ulovit. Pro splnění coursingové licence potřebujete tréninkovou kartu, kam se vám zapisují jednotlivé běhy. Pro splnění musí odpovídat pes věkově – velká plemena od 18 měsíců a malá od 15. Whippeti a italští chrtíci a jsou navíc podřízeni měření kohoutkové výšky. Také musíte být členem ČMKU (např. prostřednictvím coursingového klubu, chovatelského klubu…). Poté „už jen“ stačí splnit povinné běhy. A to jeden sólový běh a dva společné. U málopočetných plemen se uděluje licence výjimečně po třech sólových bězích. Při bězích delegovaný rozhodčí sleduje hned několik kritérií: rychlost, úsilí při pronásledování, inteligence, obratnost a odolnost. Neplatí tedy, že ten rychlejší vždy vítězí. Na vítězi musí být vidět, že loví s vášní, s plným nasazení, s rozmyslem a hlavně, že je schopen pokračovat. Rovněž rozhodčí sleduje i chování psů vůči sobě. Psi nesmí vykazovat známky agresivity, při párovém běhu nesmí napadat či honit druhého psa. Pes zkrátka na coursing musí být fyzicky a psychicky natolik odolný, aby tento velký nápor vjemů ustál. Když je toho schopen, je pro něj, jeho páníčky i diváky radost sledovat souhru svalů, taktiku jednotlivých psů i plemen… Prostě pohled na volně běžícího psa, který je maximálně šťastný, k nezaplacení.

Pro jaká plemena je coursing vhodný? Pro všechny. Běh je pro psy přirozený a mohou naplno projevit svou vášeň a touhu lovit. Někteří „ortodoxní chrtaři“ se na jiná plemena dívají sice s opovržením, ale naštěstí ti pohodoví převažují a je senzační vidět běžet greyhounda a hned běh za ním shi-tzu. Samozřejmě musíte brát v ohledu zdraví vašeho psa i plemenné predispozice vzhledem třeba k počasí. Trénink v mínus šestnácti stupňovém mrazu pro naháče asi nebude to pravé ořechové – víme z vlastní zkušenosti, BiBi doběhla, Summer zamrzla uprostřed pole :)

Naši psi běhají všichni. Běháme pod Czech coursing clubem, který pořádá tréninky nejblíže od nás. BiBinka s Hagískem již splnili podmínky pro udělení coursingové licence. Summikovi chybí poslední sólový běh a Ryunka si začne licenci letos plnit. Zmínili jsme, že jsme díky Fajkýšovým stali pisateli historie. Akity coursing neběhají (ratlíci ano, na jednom tréninku jsme potkali smečku několika pinčíků ;). Jako první akita inu s coursingovou licencí je od 17.5.2009 Feiko Tomimopa. Za ní je náš Haguro jako první pes, který podmínky splnil 19.12.2009 a nyní čeká na přiznání. V současné době na dráze stálo již šest akit a rozhodně se neztratili. Akity se na tento sport velmi hodí pro svou odhodlanou a sveřepou povahu. Cílevědomost a tvrdohlavost je prostě tomuto plemeni vrozená stejně jako inteligence, odolnost, soutěživost. Všechny tyto a další vlastnosti akity předurčují pro coursing. Jme si jistí, že pokud majitelé své psy zvládnout, nebude akit na dráze zrovna málo.

Takže pokud chcete vidět svého psa, jak se vrací na začátek cesty svých předků, jak se mu do žil vlévá jeho minulost a chuť lovit, jak se mu rozzáří oči při pohledu na střapec, jak je zhypnotizovaný jen svou touhou a splněným snem – rozjeďte se na coursing. Stojí to za to.