Výstavy - základní informace

Pokud jste se rozhodli vyrazit na nějakou tu výstavu, přinášíme Vám pár užitečných informací, které Vám snad pomohou lépe se orientovat. Přejeme mnoho úspěchů a samozřejmě i zábavy...

Přihláška a propozice

Přihlášku musíte správně vyplnit a odeslat v určitém termínu, který je uveden v propozicích. V propozicích dále nejdete místo konání výstavy, datum vystavování Vašeho plemene, rozhodčího, časový harmonogram a další důležité informace, bez kterých se neobejdete.

Prihlaska

Seznam Rozhodčí pro plemeno Akita inu (ze stránek Českomoravské kynologické unie):

 • Blatoňová Hana
 • Dolejšová Olga
 • Frnčová Lenka
 • Hořák Karel
 • Jančík Leoš
 • Márová Petra
 • Marušková Marie
 • Mojžíš Vladimír
 • Němec Josef
 • Ovesná Božena
 • Ovesná Jaroslava
 • Pavlíková Ludmila
 • Petrusová Hana
 • Polgar Andraš
 • Řehánek Petr
 • Stanko Daniel
 • Šimek František
 • Ubrová Libuše
 • Václavík Miroslav
 • Veverková Věra
 • Vondrouš Otakar

Co s sebou:

Na prvním místě jsou 3 základní věci, bez kterých se neobejdete na žádné výstavě:

Vstupní list
Průkaz původu psa
Očkovací průkaz (či Europas)

Zapomenutí některé z těchto zásadních věcí, Vám nejenže znepříjemní celý den, ale hlavně Vám zamezí vystavování vašeho psa či samotný vstup na výstavu. Další potřeby záleží jen na vás a hlavně na plemeni, které vystavujete. A co dál? Profesionální handleři vezou neskutečné množství nejrůznějších pomůcek, od vodítek, přes kartáče až po stolky na úpravu srsti. Myslím, že vám bude stačit:

Miska na vodu, pamlsky a krmení

pes by měl mít nepřetržitý přístup k vodě, hlavně v letních měsících. Je možné, že váš pes bude z velkého množství psů nervózní a nebude mít na vodu ani pomyšlení, což by mohlo mít vážné zdravotní následky. Dobrý trik je: vzít si sebou láhev masového vývaru a vždy do misky trochu nalít, to váš pesan jistě ocení a takto „ovoněné“ vodě určitě neodolá. Pamlsky jsou důležité hlavně ve výstavním kruhu, kde potřebujete upoutat pozornost svého psa či za odměnu. Jestli si s sebou vezmete i krmivo záleží na vás, obvykle je to na několikahodinové výstavě zbytečné.

Vodítko do kruhu

nevystavuje se na stejném vodítku, na kterém psa venčíte. Výstavní vodítko je obvykle úzké a nenápadné, mělo by ladit se psem (to znamená-bílý pes, bílé vodítko), záleží také samozřejmě na plemeni, které vystavujete, ke každému se hodí jiný typ.

Deka a klec

je dobré vzít s sebou deku, na kterou je pes zvyklý, aby na ní mohl spokojeně čekat až přijde na řadu. Někteří vystavovatelé používají klece či přepravky, které jsou psovi známé a představují pro něj pocit bezpečí a hlavně soukromí.

Hračky

i „výstaváci“ si musí hrát. Pokud ale váš pes o hračky nejeví velký zájem ani doma, nutné nejsou. Mohou se hodit i do výstavního kruhu, neměli by ale pískat či nějak jinak rušit ostatní psy.

Košík

kousaví psi by měli být opatřeni pevným náhubkem, aby se předešlo rvačkám. Náhubek se před vstupem do kruhu musí sundat, proto je lepší psa od mládí dobře socializovat, abyste nebyli vykázáni z kruhu.

Kartáče a hřebeny

zjistěte si jaké nároky na úpravy srsti má vaše plemeno. Srst některých plemen jako např. pudlů má tak speciální požadavky, že vám hřeben a kartáč stačit nebude.

Hadr

hadr je dobrý jak pro majitele hladkosrstých plemen pro naleštění srsti, tak pro psy slintavé.

Papírové ubrousky, igelitové pytlíky

své využití mohou najít na v nejrůznějších situacích.

Jídlo pro dvounožce

Hlad vás může přepadnout kdekoliv, takže je dobré být ozbrojen nějakou tou sušenkou nebo třeba řízky. Je samozřejmě možné něco si zakoupit ve stánku či bufetu, který naleznete snad na každé výstavě.

Židlička, deštník….

na židličce často strávíte většinu času na výstavě, když budete čekat na posuzování vašeho plemene a třídy. Deštník se hodí v deštivých i slunečních dnech. Další věci záleží na vás, vy sami víte nejlépe, co vám může chybět a co budete potřebovat.

Základní informace:

Kdo na výstavy nesmí:

 • psi s operativním nebo jiným veterinárním zákrokem provedeným k odstranění exteriérové vady,psi s kupírovanýma ušima, stejně tak psi se záměrně poškozenými hlasivkami k omezení hlasitých projevů
 • štěňata mladší 3 měsíců
 • feny v druhé polovině březosti nebo kojící
 • háravé feny
 • psi s kupírovanýma ušima
 • psi zranění a nemocní
 • psi agresivní, jenž napadají lidi i jiné psy
 • psi, kteří neprošli veterinární přejímkou

Veterinární předpisy

 • Všechna zúčastněná zvířata musí být klinicky zdravá
 • Psi musí být v imunitě proti vzteklině (to znamená_pes byl v doně od 21 dnů do jednoho roku před termínem konání výstavy vakcinován proti vzteklině).
 • Psi pocházející z ČR musí být doprovázeni platným očkovacím průkazem nebo platným pasem pro malá zvířata. Psi z členských zemích EU a třetích zemích musí splňovat podmínky dané nařízením Evropského parlamentu a Rady 998/2003 ze dne 26.5.2003
 • Psi, kteří neprošli veterinární přejímkou, se nesmí výstavy zúčastnit.

Rozdělení výstav:

Voříškiády: volně přístupná pro všechny rasy psů bez PP (průkazu původu) a samozřejmě pro voříšky
Oblastní: těchto výstav se zúčastňují psi s PP. Jsou to akce pořádané pro plemena uvedená v propozicích dané výstavy
Krajské: těchto výstav se opět zúčastňují psy s PP (průkazem původu). Jsou to akce pořádané pro plemena uvedená v propozicích dané výstavy
Klubové: výstavy pořádané pro plemena, která patří do klubu, který tuto akci pořádá (např. Klub Chovatelů Málopočetných Plemen Psů, Klub chovatelů severských plemen, Mollos Club Cz aj.)
Speciální: pouze pro pár plemen, která jsou uvedená v propozicích (znovu pouze pro psy s PP)
Národní: pro všechny plemena, psi musí mít PP
Mezinárodní: pro všechny plemena, psi musí mít PP
Evropské: pro všechny plemena, psi musí mít PP
Světové: pro všechny plemena, psi musí mít PP

Výstavy se ale neliší pouze podle rozdělní toho, pro která plemena jsou určená, ale hlavně podle titulů, které se zadávají:

Vořískiády: Vítěz třídy, Nejkrásnější Voříšek, Nejkrásnější pes bez PP aj.
Oblastní: Vítěz třídy, Oblastní Vítěz
Krajské: Vítěz třídy, Krajský vítěz
Klubové: CAJC, CAC, rez. CAC, Klubový vítěz, BOJ, BOV a BOB
Speciální: CAJC, CAC, rez. CAC, Vítěz speciální výstavy, BOJ, BOV a BOB
Národní: CAJC, CAC, rez. CAC, Národní vítěz, BOJ, BOV, BOB, BIG, BOD, BIS
Mezinárodní: CAJC, CAC, rez. CAC, CACIB, rez. CACIB, BOJ, BOV, BOB, BIG, BOD, BIS
Evropské: CAJC, Evropský vítěz Mladých, CAC, rez. CAC, CACIB, rez. CACIB, Evropský Vítěz, BOB, BIG, BOD, BIS
Světové: CAJC, Světový vítěz Mladých, CAC, rez. CAC, CACIB, rez. CACIB, Světový vítěz, Světový vítěz veterán, BOB, BIG, BOD, BIS

Co jednotlivé tituly znamenají?

CAJC: čekatelství šampionátu mladých, zadává se psovi a feně, kteří se umístí na prvním místě ve třídě mladých. Pokud jedinec obdrží 3x CAJC (minimálně od dvou rozhodčí) stane se Českým junior šampiónem. Jeden CAJC lze nahradit CACem(ne však rez. CAC), který dostane do 24 měsíců v jakékoliv třídě.
CAC: čekatelství šampionátu krásy, uděluje se psům a fenám, které byli první ve třídě mezitřídě, otevřené, pracovní nebo vítězů/šampiónů. Pes či fena, která získá 4x CAC se stává Českým šampiónem, pokud jsou splněny tyto podmínky: minimálně dva CAC musí být uděleny na mezinárodní výstavě, ve dvou výstavních sezonách (jedna výstavní sezona představuje jeden kalendářní rok) a titul musí zadat minimálně dva různí rozhodčí
rez. CAC: zadává se psovi a feně s oceněním výborný 2. Pokud pes či fena na prvním místě mají ČMKU uznaný šampionát, lze rez. CAC použít místo CACe pro Českého šampióna
CACIB: čekatelství mezinárodního šampionátu krásy - Interchampion. Zadává se na mezinárodních výstavách a rozhoduje se zvlášť mezi psy a fenami s oceněním Výborný/á 1, CAC. Pes či fena, kteří získali 4x CACIB (potvrzený FCI) s stávají držiteli Mezinárodního šampióna krásy za podmínek: CACIB musí být ze tří různých zemích od tří různých rozhodčí, mezi prvním a posledním čekatelstvím musí uběhnout minimální doba rok a 1 den.
rez. CACIB: zadává se druhému nejlepšímu psovi či feně (tj. výborný 2, r.CAC ze třídy, z které byl navržen CACIB a výborní 1 - CAC z ostatních tříd). Může nahradit jeden CACIB, pouze za předpokladu, že jedinec s CACIBem má FCI potvrzen Mezinárodního šampióna krásy.
Národní Vítěz: zadává se na národních výstavách psům a fenám zvlášť, vybíráno je z jedinců, kteří obdrželi Výborný/á, CAC
BOJ (Best of Juniors): zadává se na národních, klubových, speciálních a mezinárodních výstavách nejlepšímu mladému, vybíráno je z jedinců, kteří obdrželi CAJC
BOV (Best of Veterans): zadává se na národních, klubových, speciálních a mezinárodních výstavách nejlepšímu veteránovi, vybíráno je z jedinců, kteří obdrželi V1 ve třídě veteránů
BOB (Best of Breed): titul získá nejlepší představitel plemene, vybírá se ze psů a fen, kteří mají titul CACIB a BOJ, BOV.
BIG (Best in Group), BOG (Best of Group): titul získává nejlepší jedinec z dané skupiny FCI, který dostal BOBa
Vítěz třídy: Může být udělen na oblastních nebo krajských výstavách jedincům, kteří získali ve třídě mladých, otevřené, pracovní, vítězů a veteránů ocenění výborný 1. Vítězové dostávají stříbrnou stužku.
Oblastní a krajský vítěz: Může být udělen nejlepšímu psovi a feně z konkurence Vítězů tříd z mezitřídy, třídy otevřené, pracovní, vítězů.
Klubový vítěz: Podmínky pro udělení tohoto titulu upravují předpisy příslušného klubu (zejména je stanoven minimální věk psa, stanoveny podmínky pro členství majitele v klubu apod). Uděluje se pro každý klub a jedno plemeno jedenkrát v kalendářním roce. Titul získane nejlepší pes a fena s oceněním Výborný/á 1, CAC
Vítěz speciální výstavy: Nejlepší pes a fena plemene z konkurence výborných 1-CAC z mezitřídy, třídy otevřené, pracovní, vítězů. Zadává se na Speciálních výstavách pořadanými daným klubem. Je to titul, který držitele opravňuje k přihlášení do třídy Vítězů (na klubových a národních výstavách).
Nejhezčí veterán Pes a fena z konkurence výborných 1 z tříd veteránů.
BOD (Best of Day): Titul se zadává na dvou a vícedenních výstavách. Držitel titulu Vítěz dne je vybírán z BIGů, kteří byli ten den určeni.
BIS (Best in Show) držitel titulu nejkrásnější pes výstavy je na vícedenních výstavách vybírán z BODů a na jednodenních z BIGů.

Ani jeden z titulů není nárokový, to znamená, že rozhodčí sám rozhodne, zda je jedinec natolik kvalitní, že si titul zaslouží.

Rozdělení do tříd:

Třída štěňat: pro štěňátka od 3 měsíců (v ČR ale od 4) do 6 měsíců. Jedná se o třídu, kde si mohou štěňátka vyzkoušet, co je v budoucnu čeká. Seznámí se s kruhem i samotným posuzováním. Nejde zde o špičkové předvedení a mnohé se odpouští, jde o to, aby si to štěňátko vyzkoušelo. Odměnou na některých výstavách je, že právě vaše štěndo může vyhrát v závěrečných soutěžích Nejkrásnější štěně výstavy
Třída dorostu od 6 měsíců do 9 měsíců. Třída dorostu je také průprava pro vystavovaní mezi "velkými" psy. Ani zde se tolik nehledí na perfektní předvedení a skotačení či kousání vodítka ve výstavním kruhu se promíjí. Opět můžete v závěrečných soutěžích vybojovat první místo v kategorii Nejkrásnější dorost. Nemusí se ale na některých výstavách vůbec otevřít.
Třída mladých od 9 měsíců do 18 měsíců. Zde se již přísněji posuzuje i předvedení psa už kvůli tomu, že se zde zadává titul CAJC, BOJ. V závěrečných soutěžích je opět kategorie i pro ně: Nejlepší mladý pes/fena
Třída mezitřída od 15 do 24 měsíců. Pro pejsky, kteří jsou stále na hranici mezi mladým a dospělým psem. Předvedení by mělo být už takřka stoprocentní.
Třída otevřená od 15 měsíců. Pro pejsky dospělé, kteří se samozřejmě musí umět "vystavovat".
Třída pracovní od 15 měsíců- je pro pejsky, kteří mají uznanou zkoušku z výkonu. K přihlášce do této třídy je nutné přiložit kopii Certifikátu. Třída vítězů a šampiónů od 15 měsíců. Tito dvě třídy se liší, tím, že se každá otvírá na jiném druhu výstav. Třída šampiónů se otvírá pouze na výstavách mezinárodních, pes musí mít uznaný titul Mezinárodní či Národní šampión z některé země, jež je členem FCI. K přihlášce musíte přiložit i fotokopii šampionátu. Třída vítězů je vyhlášena na ostatních výstavách, kde pes musí mít některý z těchto titulů: Národní Vítěz, Klubový vítěz, Vítěz speciální výstavy, Šampión ČR, InterChampion, šampión některého z členských států CI a je opět nezbytné přiložit kopii získaného titulu. Předvedení jedinců musí špičkové.
Třída veteránů od 8 let. Je pro psy, kteří již mají svou výstavní kariéru uzavřenou a chtějí ukázat, že v žádném případě nepatří do starého železa. Pes či fena ocenění 3x výborný 1 v této třídě se stávají Českými veterán šampióny
Třída čestná neboli mimo konkurenci otevírá se u nás jen zřídka, častější je v zahraničí. V této třídě se obvykle vystavují psi, kteří už mají tituly šampiónů a vítězů. Jejich majitelé nechtějí konkurovat dalším psům, ale chtějí psa, většinou velmi kvalitního a úspěšného, na výstavě předvést a ukázat. Pes je posouzen rozhodčím bez nároku na titul či pořadí.

Klasifikace se provádí známkou a někdy i stužkou, která je barevně rozlišena (barvy jsou stejné na každé výstavě):

Třída štěňat a dorostu:
Velmi nadějný žlutá stužka
Nadějný bílá stužka

Pro všechny ostatní třídy:

Výborný modrá stužka- lze zadat pouze psovi, který se značně blíží ideálnímu standardu plemene, je předváděn ve výborném stavu, vykazuje vyrovnanou, harmonickou povahu, je velice kvalitní a má vynikající držení. Jeho převažující vlastnosti mohou dáti zapomenout na malé nedokonalosti vzhledem k jeho plemeni, jedinec však musí mít typické znaky svého pohlaví.
Velmi dobrý červená stužka- se zadává pouze psovi, který má typické znaky svého plemene, je vyrovnaných proporcí a v dobrém stavu. Jedinci jsou prominuty některé odpustitelné vady, nikoli však vady morfologické. Tento predikát lze propůjčit pouze kvalitnímu psovi.
Dobrý zelená stužka- se uděluje psovi, který má hlavní znaky plemene, avšak vykazuje vady - pod podmínkou, že tyto vady nejsou skryté.
Dostatečný fialová stužka- obdrží pes, který dostatečně odpovídá svému plemeni, aniž vlastní všeobecně známé vlastnosti tohoto plemene nebo jehož tělesný stav vykazuje velké množství nedostatků.

Pes nemusí být vůbec posouzen, i když do kruhu nastoupí. K takovým případům dochází tehdy, když např. pes nechce ukázat zuby, je agresivní, kulhá apod.

Ke známce a stužce dostanete obvykle také posudek a diplom. V posudcích se uvádí slovní hodnocení psa. Je zde také uvedeno o jakou výstavu se jedná, datum, katalogové číslo, plemeno, pohlaví, třída, jméno, narození, číslo zápisu, majitel, známka, pořadí, titul a podpis rozhodčího. Příklad Hagurova posudku: Pes dobrého rámce a formátu, s ušlechtilou plnou hlavou, krásné tmavé oko mandlového tvaru, přiměřeně silný hrudník, výborný pohyb, mimořádně milá a tvárná povaha, předveden na úrovni.

 

Soutěže:

Mladý vystavovatel Soutěž, která je u nás známá také pod anglickým názvem JuniorHandlig je rozdělena do I. (od 9 do 13 let) a II. (od 13 do 17 let) kategorie. Jedná se o soutěž, kde mladí ukazují, jak umí vystavovat, zjednodušeně řečeno. Soutěží se se psem zapsaným v některé plemenné knize států FCI. Hodnotí se předvedení psa, není tedy důležitá jeho kvalita.
Dítě a pes jedná spíše o zábavnou doprovodnou akci, kde se malí caparti ukazují se svým pejsky, kteří musí mít PP.
Nejlepší veterán soutěží psi a feny, kteří byli ve třídě veteránů oceněni titulem BOV.
Nejhezčí pár psů pro psa a fenu stejného plemene vystavené na výstavě, v majetku jednoho majitele či spolumajitelů. Spolumajitelství musí být prokázáno zápisem v průkazu původu. U nejhezčího páru se hlavně sleduje pohlavní rozdíl ve výrazu a stavbě těla.
Nejlepší chovatelská skupina pro nejméně tři jedince stejného plemene pocházející od jednoho chovatele a min. ze dvou různých otců nebo matek. Psi musí být na výstavě posouzeni. Hodnotí se sjednocení typu představitelů plemene.
Nejhezčí štěně pes/fena nastupují jedinci s oceněním Velmi nadějný 1 ze třídy štěňat
Nejlepší dorost pes/fena nastupují jedinci s oceněním Velmi nadějný 1 ze třídy dorostu
Nejlepší mladý do soutěže postupují všichni mladí s titulem BOJ.
Nejlepší veterán do soutěže postupují všichni veteráni s titulem BOV.