Než vkročíme do kruhu

Jak to na výstavách chodí? Jak se orientovat? Co musí můj pes umět? Jak se chovat?... Nejen na tyto otázky naleznete odpověď, pokud budete číst dále.

Po zaslání přihlášky na výstavu Vám poštou přijde vstupní list, který nesmíte zapomenout doma. Jsou zde uvedeny informace o tom, jaké katalogové číslo jste obdrželi, jaké je číslo výstavního kruhu vašeho plemene, název a místo výstavy a jiné informace týkající se výstavy. Vstupní list platí také jako vstupenka pro jednu osobu. Je dobré den předem se mrknout, kudy se na výstavu dostanete (jako velmi užitečný se nám stal portál www.mapy.cz). Vjezd do areálu výstavy obvykle poznáte podle dlouhé kolony aut, které čekají na zaplacení parkovného. Poté musíte projít veterinární kontrolou. Ta se často provádí hned s placením parkovného či u vstupní brány, kde se kupují vstupenky. Veterinární kontrolou se obvykle rozumí ověření všech očkování v očkovacím průkazu. Poté, co projdete vstupní branou musíte najít přijímací kancelář, kde dostanete výstavní katalog, reklamní předměty (krmivo, letáky, poukázky…), někdy také Vaše číslo, prázdný diplom a posudkový list. Jestli jste nedostali katalogové číslo, nezoufejte, dostanete jej v kruhu.

Zřejmě nejjednodušší cvik je naučit psa ukázat zuby, to platí pro všechna plemena stejně. Zvolíte si slovní pokyn (např. „Ukaž zoubky“) a psovi odhrnete pysky nebo otevřete tlamu, pes Vám nesmí bránit tlapami, utíkat či dokonce se po Vás ohnat. Někteří rozhodčí zuby kontrolují sami, takže by měl na to být přivyklý. Ukazování zubů by měl umět každý pes, už kvůli prohlídce u veterináře. Rozhodčí, který si neověří zda jsou zuby všechny, má právo jedince vykázat z kruhu. Cvik můžeme podle potřeby opakovat několikrát za den na různých mnohdy i rušivých místech. Jak se ukazují zuby můžete vidět na těchto fotkách:

Pohled ze strany Pohled zepředu

Dále je důležitý výstavní postoj, který se ale u každého plemene liší. Každý (budoucí) vystavovatel by měl navštívit výstavu a shlédnout jaké požadavky pro postoj má daný plemenný standard. Určitě s tam i někdo najde, kdo Vám poradí a pomůže. Malá plemena jsou stavěna na stolky a na ně je nutno štěňata v brzkém věku přivykat. Dospělý pes bez zkušeností s hladkým povrchem stolku se bude kroutit na všechny strany a snažit se utéct. Tato plemena se do výstavního postoje staví, ale mohou se také vystavovat volně. Záleží na kvalitě vystavovaného jedince. Zpravidla velká plemena se vystavují volně. V zásadě u nich lze doporučit, aby se psi při tréninku nejprve stavěli sami a poté námi upravováni do žádoucího postoje. Pes se pak sám naučí, jak správně má na svých čtyřech nohou stát. Obecně platí, že nohy by měly být v zákrytu a hlava držená nahoru, jak můžete vidět na těchto fotografiích:

Hagurův přirozený postoj v půl roce Typický postoj pro většinu plemen na fotografii Ich. Princesslioness Bohemia Checko

Když chceme, aby pes stál volně bez hnutí, musíme si něčím získat jeho pozornost. Snažte se rychle přijít na to, na jaký podnět je pes ochoten stát. Asi nejobvyklejší způsob je samozřejmě pamlsek či malá hračka, které můžete schovat do kapsy. Jakmile se budete rukou ke kapse přibližovat pes zpozorní a napjatě bude sledovat, co vytáhnete.

Ve výstavním postoji pes stojí i když jej rozhodčí posuzuje. Pes by měl stát jak vytesaný, i když jej rozhodčí důkladně prohmatává. Prohmatávání je nezbytný proces, u kterého si rozhodčí prověří všechny nerovnosti, které jsou v srsti schovány a zda jsou obě varlata sestouplá. Obvykle se zde i ukáže agresivita vystavovaného jedince, který dotek cizí osoby prostě nesnese a klidně i kousne… Což by se za žádných okolnost nemělo stát. Když s pejskem půjdete na procházku nechávejte jej hladit cizími lidmi, jak jsem už psala v článku Charakter, péče a výchova, hlazení cizími lidmi nezamezí hlídání domova. Předejdete tím vykázání z kruhu, které je určitě nemilé.

Další potřebný prvek v kruhu je pohyb. Pro všechna plemena je nutný rychlý rovnoměrný klus. Pes by neměl svého pána za sebou táhnout, skákat apod. Běh by měl být radostný, uvolněný a lehký se zdviženou hlavou. Zvykejte svého psa na běhání při hrách, tak aby ho to bavilo. Dbejte na to, aby jste psa neškrtili a hlavu mu násilím netáhli nahoru, to má za následek, že se pes nedotýká všema čtyřma země a pohyb je tak velmi zkreslen. U předvedení pohybu se užívá různých figur, tedy směru vašeho klusu. Figury se však používají hlavně v juniorhandlingu a v zahraničí. Na českých výstavách se obyčejně běhá zprvu kolem rozhodčího dokola se všemi ostatními psy a poté rovně vpřed s otočkou a zpátky: Trasy jsou nakresleny zde:

  

Dávejte také pozor na to, za se neocitáte mezi psem a rozhodčím, čímž by jste mu zabraňovali ve výhledu.

Chování vystavovatelů by mělo být slušné a zdvořilé, výbuchy vzteku, vulgárnost a podobně by se neměly objevovat. Do kruhu vstupujeme s pokud možno dobrou náladou, s číslem upevněným nejlépe na levé ruce. Zařádíme se mezi konkurenty podle pořadového čísla s mírnými rozestupy. Svému psovi věřte a nechtějte po něm hned na poprvé heroický výkon. Ke všemu se postupem času dostanete společně a ze psa i z vás se může stát profesionál. Dovolte mi, abych citovala z výborné knihy Vychováváme šampióna od Elke Peperové, o tom jak by měl správný vystavovatel vypadat: "Úlohou vystavovatele je předvést psa tak, aby co nejvíce vynikly jeho přednosti a aby jeho drobné nedostatky byly patrné co nejméně. Pes musí v kruhu svým vzhledem i svým vystupováním působit co nejlepším pozitivním dojmem. Má vypadat přátelsky a pozorně, jeho chování má svědčit o vyrovnané povaze a skutečné psí osobnosti. … Nejhorší motivací pro účast na výstavách psů je vaše vlastní ctižádost, k jejímuž uspokojení chcete svého psa využít. Stejně osudná bývá i přehnaná nervozita a netrpělivost." Doufám, že jste si ze článku něco odnesli a na výstavách uvidíme nové tváře. Přejeme hodně štěstí, úspěchů a hlavně zábavy!