ICh. Ryokotami Go Di Casa Saporito

 

Interchampion

Master of dogdancing

Český Šampión

Klubový Junior Šampión

Středo-východoevropský vítěz

Národní vítěz

Oblastní vítěz

Nejlepší fena-dorost výstavy

Vítěz třídy

Čekatelka Rakouského a Slovenského šampióna


První akita s titulem Master of Dog dancing:
DwD 1 složena na Výborně
HtM 1 složena na Výborně
F 1 složena na Výborně
MD 1 složena na Výborně
!

Jako druhá fena (první červená :) plemene akita inu splnila podmínky pro udělení COURSINGOVÉ LICENCE!

Neoficiální závody Dog dancing - Chrudimské psí dny - 2. místo

Neoficiální závody Dog dancing - Vinice - 2. místo :)


Celková tabulka všech dosažených výsledků z výstav ZDE
Fotogalerie Ryokotami Presentation
Rodokmen s fotografiemi rodičů a prarodičů


Jméno: Ryokotami Go Di Casa Saporito
Datum narození: 19.10.2008

DKK 0/0 & DLK 0/0, plnochrupá, skus nůžkový

Výška: 60 cm, Váha: 27 Kg, Barva srsti: červená

Majitel: Sandra & Jaroslav Rudolfovi, Sportovní 288, 285 71 Vrdy
Chovatel: Antonio Saporito; web: casasaporito.eu


O Ryokotami

Když bylo Hagískovi něco málo přes rok, začali jsme si pohrávat s myšlenkou, jaké by to bylo pořídit mu kamarádku. Vzhledem k tomu, že jsme akitám doslova a do písmene propadli, měli jsme pocit, že bychom pro ně mohli něco udělat. Proto jsme se rozhodli pro import. Nastalo několik zdlouhavých měsíců, kdy jsme vybírali vhodnou zemi, kde mají akity podle našeho gusta. Kladli jsme si hodně vysoké nároky, které jsme si po internetu ověřovali jen složitě. Fenka měla být v prvé řadě nepříbuzná na psy v České republice, dále měla kompenzovat Hagurovy nedostatky a fenotypem by se k sobě měli hodit, svým exteriérem měla být předurčena k tomu, aby chov v ČR zlepšila, nikoliv, aby zanesla nové nedostatky či zhoršila jiné vady, se kterými se již chov tady potýká. Do užšího výběru se dostaly nakonec tři státy – Itálie, Francie a Japonsko. Upřímně řečeno do importu z Japonska se nám moc nechtělo, jelikož víme, jak to tam nyní chodí a výběr štěněte je téměř nemožné ovlivnit. Takže jsme sledovali psy a odchovy vybraných chovatelských stanic v Itálii a Francii, ale stejně to nebylo ono. Pozvánka na Akita Cup nám otevřela nové dveře, proto jsme ji s nadšením přijali. Zde, se upevnilo naše rozhodnutí pro italskou chovatelskou stanici Casa Saporito. Její psi byli typického exteriéru moderní AI, měli jako jedni z mála dynamický a korektní pohyb a výborné povahy.

Favoritkami byly mladé fenky Hotaru Go Kouyazan Miyauchisou a Waka Go Sakai Naoya. Předpokládali jsme, že budou kryty psem Kenshinem Go Kouyazan Miyauchi. U Hotaru se tak skutečně stalo, slovo dalo slovo a zamluvili jsme si štěňátko. Pár dní po zamluvení jsme se však dozvěděli, že do Čech jdou dva Kenshinovi synové, což náš záměr zmařilo. S těžkým srdcem jsme byli nuceni rezervaci zrušit. Posléze nám bylo nám však nabídnuto spojení jiné, dle našeho názoru daleko lepší. Fena Waka – líbivý exteriér, ohnivě červená barva, rovná záď i nohy, z linie Endo a japonský šampion Kotarou Go Musashi Aiwa – v exteriéru i v pohybu rovněž výborný. Oba samozřejmě v povaze perfektní bez náznaku agresivity či plachosti. Navíc spojení, které se již nikdy nebude opakovat, takovou nabídku jsme nemohli odmítnout.

A vyplatilo se. Zatím co Hotaru porodila tři štěňátka – jednu holku a dva kluky, jednoho nestandardního (chlupatý), Waka 19. 10. přivedla na svět šest štěňátek. Tři holky a tři kluci byli velice vyrovnaní, červení, vrh byl s miminem bílých znaků v zátylcích a bez chlupatých štěňat. Měli jsme možnost volby, ale vzhledem k tomu, že pan Saporito si jednu fenku chtěl nechat, nevěděli jsme, zda naši rodinu rozšíří Ryokotami či Ayumi. Poslední fenku Yuki Yokosawu jsme odmítli ihned po narození, právě kvůli bílému flíčku, který sice na rozdíl od límců nevadí, ale žádoucí není. Na 30 dnech jsme se měli dozvědět, která tedy bude naše. Jelikož obě fenky si byli natolik podobné, pan Saporito se rozhodoval ještě déle. Nakonec přišel mail s předmětem „Your female“ (Vaše fenka) a bylo rozhodnuto.

Ryo si nás omotala kolem prstu okamžitě. Spolu s Ayumi byla nejsebevědomější a nejkousavější štěňátko z celého vrhu, z čehož jsme hned mohli poznat, že s ní bude veselo. Od sebe byly takřka k nerozeznání (kdyby nebyly čipy, kdoví, se kterou bychom odjeli… Jako první vzal p. Saporito z chumlu štěňátek Ayumi, už to vypovídá o tom, jak moc si byly podobné). Dal nám na vědomí, že je pro něj velmi obtížné, pro kterou se rozhodnout. Po pravdě, kdyby zůstal výběr na nás, nevíme, jak bychom se rozhodli. Bylo by to jistě velmi těžké, tak svým způsobem jsme byli rádi, že vybíral chovatel. Po prohlídce jeho chovatelské stanice, slibu, že se dostavíme na Akita Cup a posíláním aktuálních fotografií malé Ryi, jsme se vydali na dlouhou cestu k domovu.

Po cestě domů jsme o malé ani nevěděli. Byla strašně hodná. Vlezla si pod sedačky a spinkala, občas si vylezla na klín, pomazlila se a šla zase chrupkat. Cestu přečkala bez sebemenších potíží i s narvaným bříškem. Při zastávkách na venčení a protáhnutí auta a kamiony na dálnici brala jako běžnou věc a všechny lidi, kteří se objevili a ihned se k ní hrnuli, nadšeně vítala.

Cestou jsme rozebírali naše pocity. Měli jsme strach, jak jí příjme smečka, která je přece jen dost semknutá. Naše plané obavy se ale hned rozplynuly. Ryo je milá stejně tak na psy jako na lidi. Tím si je získala. BiBi ji vzrušeně ukazovala všechny hračky, lítala kolem ní a pahýlek ocásku si mohla uvrtět. Summer mrně sledovala trošku vystrašeně a Hagi nedůvěřivě – přece jen věděl, že to malé nic se mu bude cpát na gauč. To však nebylo to nejhorší. Ryo mu okamžitě bez špetky ostychu a respektu vlezla do misky. To byla teda drzost, toto privilegium má jen jeho Summíček… Hagis z toho byl natolik v šoku, že se nezmohl ani na haf. Ale Ryo je správná ženská a Hagura už měla v hrsti. Od té doby mu nedá pokoj a on se s tím smířil. Naopak vítá všechny její lumpárny se zaníceností, kterou dokáže projevit jen on. Hagis se před ní předvádí, dělá věci, které nikdy nedělal a dokazuje ji, že na zlobení není machr jen ona. Holky šílí a žalují, ale snažící se Hagísek na malého ďábla zdaleka nestačí… Takhle zlobivé štěně jsme skutečně ještě neviděli :-) S ní se opravdu nenudíme – ožírá skřínky, skříně, židle, stoly, stolky, dveře, lino, koberce, ruce, nohy, náušnice, řetízky, návštěvy, ovladače… Seznam je nekonečný :-) Snažíce se ji v devastaci zabránit vezmeme ji do náruče a než ji přeneseme na bezpečné místo, stačí svrhnout květináč a ukořistit něco jiného… Je to rarach, ale náš :-)

Ale jedno ji nemůžeme odepřít – je strašně inteligentní, kontaktní a učenlivá. V tomhle chování ostudu svému plemeni rozhodně nedělá. :-) První věc, co se naučila, bylo zaštěkání – po kterém jsme ji automaticky vyzvedli na gauč, takže štěká poměrně často, když něco chce. Přivolání pilujeme, sice jednou na hřišti vzala ohnivou čáru, ale když jsme ji utekli, okamžitě si nás našla a už nás nespustila z očí. Sedni umí na jedničku a díky její exhibicionistické povaze nějaké ty výstavní postoje zvládá levou zadní. Od dubna bude chodit do školy pro štěňátka, kde si osvojí poslušnost mezi ostatními pejsky a s Hagurem bude postupně odhalovat tajemství obedience. No a samozřejmě ji zasvětíme do kouzel výstav, a pokud se dostaví nějaké úspěchy, zlobit se za ně nebudeme. Také si určitě zkusí s holkami i zaagilitit, zatím to s ní vypadá nadějně, agility by ji mohlo bavit, elánu má naprosto na rozdávání. Pokud se vše podaří dle našich plánů, Ryunka bude zakladatelkou naší chovatelské stanice. A rozhodně má, co nabídnout, všechny její přednosti se budeme snažit stupňovat pečlivým výběrem krycích psů. V každém případě však nehodláme Ryu strhnout každoročními do nekonečna se opakujícími vrhy. Pokud projde bonitací a splní i naše osobní podmínky pro chovnost, štěňátka bude mít možná tak třikrát - čtyřikrát a pokaždé s jiným psem (pokud nějaký vrh nebude přímo nadstandardní). Ale na to je zatím ještě moc brzy. Uvidíme, co nám z tohohle pokládku vyroste, ale už teď jsme s ní nadmíru spokojeni a milujeme ji – my i smečka.

Rodokmen

Ryiny rodiče jsou importování přímo z Japonska z velice prestižní linií – matka Waka z linie psů chovatele Endo a otec Kotarou z linie psů Musashi Aiwa (pí. Hosonuma). Oba působí ve v současné době jedněch z nejlepších chovatelských stanic plemene. Její předkové jsou nositeli nejvyšších ocenění AKIHO.

Kotarou Go Musashi Aiwa: Červený pes, kvadratického formátu, vysoce žádaného typu, krásnou ušlechtilou hlavou. Nesmírně si na něm ceníme úžasného výrazu, malých uší, sytého pigmentu, skvělé povahy a dynamického pohybu. Byl dovezen v pozdějším věku, tudíž stihl získat titul Japonského šampióna.

Waka Go Sakai Naoya: Červená fena, rovněž kvadratického formátu, drobné postavy, jež je pro moderní fenky tolik ceněna. Její hlavní předností je kromě dokonalé figury také kouzelný šibalský výraz, výrazná červená barva srsti a báječná povaha, kvalitní front a dynamický pohyb.

rodokmen zde

Zdraví
DKK 0/0, DLK 0/0, štítná žláza OK

Povaha

Ryuška plně splňuje naše povahové představy o fenkách akit, o kterých jsme četli. Je to číslo, velice temperamentní, přesto jemná a opatrná k dětem či menším psům – to se však nedá říct o jejím vztahu k věcem, co již rozkousala a její seznam je značně obsáhlý :) Je samostatnější a svéhlavější než Hagis, prostě správná baba :) Přesto je však velmi milá a přítulná. Miluje lidskou přízeň a nemůže se ji nabažit. Neprojevuje žádné známky agresivity vůči lidem a dětem!

Nejraději tráví čas venku a to za jakéhokoliv počasí, ale gaučem také nepohrdne. Miluje hry, velkou vášní jsou aportíčky.

Její vztah k ostatním psům – je to zdravě dominantní fena, která respektuje práva ostatních psů. Nevyvolává rvačky a je si vědoma, kam až může zajít. Je však zdrženlivá a ostražitá vůči velkým psů připomínající akity z důsledku napadení ve štěněčím věku, věříme, že se to ale s věkem ustálí.

Aktivně se věnuje coursingu, kde s plným nasazením vždy dohání střapec. Na dráze se chová neagresivně ke psům, avšak nekompromisně ke střapci. Zatím má splněná dva párové běhy a do coursingové licence ji schází poslední sólo běh!

Exteriér

Ryo odpovídá naší představě o akitě. Je to míchaneček maminky i tatínka, z obou si vybrala to nejlepší. Ryo je typická představitelka moderní fenky akita inu, drobnější postavy po matce, která se postupně a souměrně vyvíjí. Dominuje krásnou ušlechtilou hlavou s nádherným výrazem, sytě červenou barvou a dynamickým a prostorným pohybem.

Posudky

J. Němec

7 měsíční fena, plně odpovídající standardu, výborná hlava, nůžkový chrup, fena se výborně předvádí ve výstavním kruhu, výborná v postoji, kvalitní srst – Velmi nadějná 1

O. Rui

2.5.2010 Krásná hlava, dobře nasazené uši, krásný tělesný rámec, výborný front a stavba těla, dobře značené urajiro, dobrý pohyb – Výborná 1, CAC, CACIB, Cruft´s kvalifikace, BOB, užší výběr BIG

L. Pavlíková

18.7.2010 Jemná ušlechtilá stavba těla, správná výška, plný nůžkový chrup, pevný hřbet, pohybová mechanika a úhlování končetin výborné – Výborná 1, CAC

J. Němec

26.9.2010 2 letá velmi dobrého pohlavního výrazu, nůžkový chrup, kompaktní stavba těla, bezchybý postoj i pohyb – Výborná 1, CAC, Národní vítěz, BOB

H. Blatoňová

10.10.2010 2 letá velmi líbivá fenka, vynikající představitelka svého plemene, krásná samičí hlava, výborný postoj i pohyb, výborně předvedená – Výborná 1, CAC, CACIB, BOB

A. Dohnal (A)

26.2.2011 Dvouletá, velmi typická fena, hlava s typickým výrazem, uši dobře nasazené, správné oko, nůžkový skus, silný krk, v postoji korektní, plynulý pohyb, výborné osrstění, příjemná povaha, výborně předvedená – Výborná 1, CACA, CACIB, BOB (za překlad děkujeme Janě :)

Sourozenci

Ryuška pochází z velmi vyrovnaného vrhu šesti štěňat. Tři holky a tři kluci jsou všichni červené barvy s minimem bílých znaků v zátylcích, všichni standardní (tzn. žádné dlouhosrsté štěně). Známe tři sourozence sestřičku Ayumi a brášky Kaiketsu a Masahiro, všichni jsou zdraví a výborného exteriéru.

 

Více o Kaiketsu - itoko-ken.de

 

________________________

 

Více o Ayumi - casasaporito.com

 

________________________

 

Masahiro žije v Itálii